Titulek
Z činnosti papeže Františka
výtah z www.radiovaticana.cz
 
Římský biskup: Boj s chudobou je především morální
 
“Tísňová situace uprchlíků, jejíž rozměry stále narůstají, je krizí, kterou prožívám obzvláště zblízka. Při své nedávné návštěvě ostrova Lesbos jsem byl svědkem drásavých svědectví lidského utrpení, a to zejména rodin a dětí. (…) Kromě bezprostřední a praktické materiální pomoci těmto našim bratrům a sestrám je mezinárodní společenství povoláno k tomu, aby dospělo k dlouhodobému politickému, ekonomickému a sociálnímu řešení, které překročí hranice států i světadílů a bude se týkat celého lidstva.“
 
Musíme se vypořádat s humanitárními otázkami, morálními závazky, praktickým i etickým dopadem současné světové ekonomiky na naše společnosti, vysvětloval dále papež František, a nastolit takovou hospodářskou a obchodní kulturu, která by respektovala lidskou důstojnost.
 
“Boj s chudobou totiž není pouze ekonomický problém, nýbrž je to zejména morální otázka“. Papež František citoval svého předchůdce Jana Pavla II., který opakovaně zdůrazňoval, že ekonomickou aktivitu nelze provozovat v politickém a institucionálním vakuu, nýbrž ji musí nutně doprovázet etický prvek, služba člověku a obecnému dobru. Každodenní zkušenost nám však ukazuje pravý opak, podotkl římský biskup, tedy ekonomiku orientovanou na zisk a hmotný blahobyt, která vede k exkluzi a nerovnosti.
 
“Její účinky se projevují také v nejrozvinutějších společnostech, ve kterých nárůst chudoby a sociální úpadek vážně ohrožují rodiny, ztenčující se střední třídu a zejména mladé lidi. Nezaměstnanost mladých lidí je pohoršením, které nejenom vyžaduje naléhavý ekonomický zásah, nýbrž je nutné s ním nakládat jako s nemocí, která široce dopadá na celou společnost. Mladí lidé jsou okrádáni o naději a plýtvá se jejich velkými zdroji energie, tvořivosti a intuice.“
 
Ověřit XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!