Titulek
Z činnosti papeže Františka
výtah z www.radiovaticana.cz
 
Papež přijme podnikatele z projektu Ekonomiky společenství
 
Vatikán. Inspirace sdílením v prvotním křesťanském společenství, konkrétní odpověď na sociální učení církve, alternativní ekonomika zohledňující morálku a etiku – všechny tyto definice lze použít pro projekt „Ekonomika společenství“, jehož účastníky zítra (4. 2. 17) přijme papež František. Audience pro více než tisícovku podnikatelů, ekonomů, manažerů, ale také studentů a vědců z jedenapadesáti zemí, včetně České republiky, se koná u příležitosti jejich několikadenního setkání v Castel Gandolfu poblíž Říma. Jak čteme na českých webových stránkách projektu, dnes je do něj zapojeno více než 800 podniků ve čtyřiceti zemích. Snaží se vytvářet nové bohatství a nová pracovní místa – a to s kreativitou a novostí – a rovněž dělit svůj zisku: jednu část pro lidi v nouzi, druhou na podporu kultury dávání prostřednictvím škol a seminářů a třetí část na rozvoj podniku. Vatikánský rozhlas hovořil s mezinárodním koordinátorem této sítě, italským ekonomem Luiginem Brunim:
“Je to jiný pohled na ekonomiku, nikoli nějaká nezisková činnost, nýbrž naplnění skutečného poslání ekonomiky, kterým je sdílení. Pokud se z ekonomiky stává obohacení jednoho člověka na úkor druhého, popírá sama sebe. Snažíme se proto poukázat na to, jaké je pravé povolání veškeré ekonomiky, nikoli pouze jejího neziskového nebo sociálního sektoru. Pokud se z ekonomiky stává spolupráce, oboustranný prospěch a společný růst, musí být zákonitě rovněž sdílením a obohacením druhých. Je to velká, ambiciózní výzva, přestože jsme zatím tak malí…“
 
Co podnikatele vede k tomu, aby se k vám přidal?
“Především je to vnitřní hlas. Lidé čerpají z vnitřního hlasu v náboženské anebo umělecké oblasti, proč by to nemohlo být také v ekonomice? V určité chvíli se totiž člověk zamyslí: Co jednou povím svým dětem a vnukům? Řeknu jim, že jejich otec nebo dědeček vydal svůj život za jiný styl ekonomiky, který nebyl pouhou dobrovolnickou prací. To je dobrá zpráva, protože ekonomika se tak může stát výjimečným prostorem etiky a mravnosti.“
 
Jaká odměna ale plyne z takové ekonomické snahy?
“Co se týče zisku, jen velmi malá. Výnosy se tu počítají jinak – odplatou je čisté svědomí, spoluúčast na projektu, který pomáhá lidem v obtížných situacích, pocit z dobře vykonané povinnosti.“
 
Projekt se zrodil z podnětu zakladatelky Hnutí fokoláre, Chiary Lubichové, na počátku devadesátých let v brazilském Sao Paolu. Jak se rozvinul za pětadvacet let trvání?
“Už to, že projekt dále žije, je velmi krásná zpráva. Rozrůstá se v Africe, kde je hodně takovýchto podniků, Jižní Americe, na Kubě a ve Vietnamu… Vzhledem k tomu, že jde o dobrou setbu, která je rozsévána zdarma, nepoměřuje se časem a trváním v měsících.“
 
Máme pět chlebů a dvě ryby, uzavírá italský ekonom, ale protože s nimi nespekulujeme, čekáme na zázrak… Mezi prvními podnikateli, kteří se do projektu zapojili, byli Brazilci, potvrzuje předsedkyně tamního sdružení Ekonomiky společenství, Maria Helena Ferreira:
“V Brazílii se do projektu zapojila skutečně velká řada podnikatelů. Zhruba 98 procent našich podniků jsou totiž malé firmy a obchody – naším cílem je spolupracovat a uskutečňovat společné projekty. Naší silou je vytváření takovéto kultury společenství, kde se problémy řeší společně, a nikoli v osamění“.
 
Její slova potvrzuje John Mundel ze státu Indiana (USA), majitel firmy poskytující ekologické poradenství:
“Myslím, že ekonomika společenství slouží také k překonání hospodářských krizí posledních let. Podnikatelé jsou často individualisté, ale obtíže lze překonat pouze společně. Myslím, že dnes je zapotřebí spolupráce na kladných projektech, není doba izolovaných hrdinů.“
 
Ověřit XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!